ДО ЮВІЛЕЮ ВИДАТНОГО ФАРМАКОГНОСТА, ПЕДАГОГА ТА НАУКОВЦЯ НІНИ МАКАРІВНИ СОЛОДОВНИЧЕНКО (1929-2012рр.)

14 листопада 2019 р. мало виповнитись 90 років талановитому педагогу, фармакогносту, науковцю, кандидату фармацевтичних наук, доценту Солодовниченко Ніні Макарівні.
Ніна Макарівна народилася 14 листопада 1929 р. у селі Олександрівка Кишенківського (нині Кобеляцького) району Полтавської області. Виросла у щирій, відвертій, люблячій, працьовитій багатодітній родині, де поважали старших і цінували їх досвід. У 1948 році закінчила Озерську середню школу і в тому ж році вступила до Харківського фармацевтичного інституту, який закінчила з відзнакою у 1952 році.
Після закінчення інституту Ніна Макарівна залишилися на кафедрі фармакогнозії, де працювала до 2006 року. У 1964 році захистила кандидатську дисертацію на тему “Химическое исследование эфирного масла плодов порезника промежуточного и кубового остатка мятного масла”. Пройшла шлях від асистента до завідуючої кафедри фармакогнозії ХФІ, ким була з травня 1979 до листопада 1985 року.
За цей період розширюються наукові дослідження, спрямовані на пошук біологічно активних речовин з протизапальною, жовчогінною, гіпоглікемічною та іншими видами активності. Ведуться дослідження кардіотонічних глікозидів, капсаїциноїдів, іридоїдів, каротиноїдів. Спільно з ДНЦЛЗ розроблено стандартні зразки рутину, мірицетину, капсаїцину та технологія концентратів капсаїциноїдів і каротиноїдів, а також удосконалена технологія виробництва препарату «Ланатозид». Набуває розвитку новий науковий напрямок – комплексна переробка лікарської рослинної сировини. Співробітники кафедри починають досліджувати запаси лікарської рослинної сировини – складено карти розповсюдження багатотоннажних видів сировини Харківської, Сумської, Чернігівської областей для фармацевтичної промисловості.
Проводиться велика методична робота на кафедрі. Створюються нові та вдосконалюються існуючі методики читання лекцій та проведення лабораторних занять. Було створено та видано цілий ряд методичних вказівок та рекомендацій, посібників. Вводиться нова дисципліна «Ресурсознавство лікарських рослин», впроваджено нову форму роботи зі студентами НДРС – навчально-дослідницька робота студентів.
Багато часу разом з колегами-науковцями Ніна Макарівна приділяла учбово-методичному забезпеченню кафедри: підготовці учбових планів, тестових завдань, методичних розробок, тощо. Ніна Макарівна була одним із основних авторів навчального посібника “Лікарська рослинна сировина та фітопрепарати” (2001 р.) для студентів факультетів промислової фармації та біотехнології фармацевтичних ВНЗів, співавтором першого вітчизняного підручника «Фармакогнозія з основами біохімії рослин» (2000, 2004 рр.) для студентів фармацевтичних факультетів ВНЗів, двох видань монографії “Лекарственные свойства сельскохозяйственных растений” (1974 р., 1985р.), типових програм з фармакогнозії для освітнього рівня бакалавр та спеціаліст, за якими працювали всі фармацевтичні факультети України.
Ніна Макарівна приймала участь у роботі багатолічених наукових конференцій, була автором понад 100 наукових робіт.
Свою педагогічну майстерність, високий науковий потенціал доцент Солодовниченко Н.М. з успіхом реалізувала при підготовці кваліфікованих фармацевтичних кадрів. Різних професійних висот досягли її випускники: професори, кандидати наук, завідувачі кафедр та аптек. ЇЇ здібності як організатора, досвідченого вченого та викладача визначилися також при підготовці молодих спеціалістів із різних країн ближнього та дальнього зарубіжжя: Росії, Бєларусі, Молдови, Сирії, Лівану, Пакистану, В’єтнаму.
Н.М. Солодовниченко проводила велику суспільну роботу. Протягом десятиліть обиралась членом місцевого комітету, декілька років очолювала його. Була членом Республіканської проблемної комісії “Фармація”.
За свою натхненну працю була нагороджена медалями: “За доблестный труд”, “50 лет Победы в Великой Отечественной войне 1942-1945 г. г.”, “Захиснику Вітчизни”, “Ветеран труда”, значками “За отличные успехи в работе. Высшая школа СССР”, “Отличнику здравоохранения” і Почесними грамотами Міністерства охорони здоров’я України, Харківської міської та обласної адміністрацій.
Все своє життя Ніна Макарівна присвятила рідній кафедрі, де працювала 54 роки, студентам та колегам. Це ціла епоха, протягом якої Ніна Макарівна щедро ділилась з нами своїми знаннями, була для нас колегою, вихователем, другом та наставником, зразком відданості своїй справі, чесності, принциповості та порядності.
Ніни Макарівни, на жаль, немає з нами вже понад 7 років. Але зерна, посіяні нею, продовжують давати свої сходи, а пам’ять про неї завжди буде у серцях її колишніх студентів та колег.
Колектив кафедри фармакогнозії НФаУ